Otsenoppeid talgupäevalt 2018

Nopped otse eri talgupaikadest üle Eesti!

Teeme Ära talgupäeva staap Tartu loodusmajas lõpetas töö ning teeb sügava kummarduse ja saadab tänusõnad kõigile talgujuhtidele ja talgutel osalejatele!


Talgult leiab keeleoskuse: Põlvamaal koristasid talgulised kanuudega Võhandu jõge. Kohalikud noored said praktiseerida inglise keelt viie prantslasega, kes olid appi tulnud.

Jõgevamaal, Adraku külas leiti naeru ja nalja. Kohal oli kooliõpetaja, kes tutvustas talgulistele kooli- ja muidu elu huumorikat poolt.

Valgamaal, Karulas oli ilus ilm ja Teeme Ära talgupäev meelitanud külavahele ka need inimesed, keda talgulised varem polnud näinud.

Harjumaal, Kehras leidsid Põrgupõhja prügikoristajad hunniku täis moosipurke.

Mis on parem kui kodune kraanivesi? Harjumaal puhastati ja korrastati Paekna allikate kaldapealseid. Kohalikud lapsed said esimest korda maitsta allikavett ja lubasid sealt edaspidigi juua.

Jõgevamaal, Avinurmel kutsuti appi maailma meister. Elektriliinide vahel oli vaja eemaldada kolm puud, mida keegi ei julgenud teha. Mööda läinud kohalik arborist, kes ka maailma tasemel tunnustatud. Tuli appi ja siuh-viuh oli töö tehtud.

Taikse külas Järvamaal tegid talgulised kuurist teatri- ja kinosaali. Facebookis näeb pilte

Tartumaal, Rebaste külas on talguliste hinnangul nüüd Eesti Vabariigi kõige ilusam kiigeplats.

Talgu-õun: Valgamaal, Tõutsil hooldatakse vanu õunapuid ja juba aastaid on kohal olnud ka kaks õuna-fännist lätlast.

Teeme Ära meeskond ja Tartu Loodusmaja pere istutasid loodusmaja parki ühise puu. #OmaPuu

Loksa linn on puhas!

Talgu-uhkust tuntakse praegu Harjumaal, Pikvas, kus rajati bussipeatus, mis siis pidulikult ka avati koos lindilõikamisega.

Viljandimaal, Üldest leiti triip: talgulised avastasid, et nende külast on pärit üks kihelkonna mustri triip :) 

Läänemaal, Nigulas leiti talgutel üksmeel, mis seob inimesi. Talgutele tuli oodatust poole rohkem inimesi ja töörõõm oli taevani.

Tallinnas Lennusadamas leiti muusemi juurest Brasiilia raha ja Poirot' stiilis pudelikke, mille üks keemiaõpetaja ühes võttis, et teha analüüsid. Niimoodi saab teada, mida põnev pudelikke endas peidab.

Ülevad hetked talgupäeval: Viljandi vallas, Raassillas korrastati Tiigi talus roosiaeda, kui üks talguline tundis ära enda vana kodutalu, mida ta on juba 40 aastat otsinud. Talguline oli sealt 3-aastasena ära kolinud ja sealkandis kaua enda kunagist kodukohta otsinud. Tulemine endisesse kodutallu oli väga emotsionaalne ja täis äratundmisrõõmu.

Tartus Uuel tänaval kurtsid talgulised, et ehitajad ei ole ehitusprahti ära viinud, vaid lihtsalt mulla peale lükanud.

Talgustaapi Tartusse tuli appi talgujuhtidele helistama ja jõudu soovima ka peaminister Jüri Ratas.

Peipsiääre vallas Torila-Haapsipea talgutel on juba mitmendat aastat leitud klaasprügi. Talgujuhile tundub, et sealkandis on probleem klaasprügi ära andmisega.

Tallinnas otsustas 9-aastane Ursula, et parem kui sünnipäevapidu on sõbrannadega hoopis minna Kalaranna prügikoristustalgutele. Palju õnne, Ursula! Nii tore viis sünnipäeva tähistamiseks :)

Lääne-Virumaal, Haljala vallas, Võhmas tuli kokku 15 küla inimesed. Kohal oli ka „Maahommik“, kes salvestas kogukonnale pühendatud saate.

Talgutrauma: Lääne-Virumaal, Pajusti alevikus värvisid lapsed aiaposte. Ringi luusiv koer tõstis pahaaimamatult jalga ja kleepus posti külge. Kõik tormasid koerale appi ja neljajalgne päästeti kiiresti ja tõhusasti.

Koerus peeti 150 lapsega koristustalgud. Noored talguhundid leidsid nutikellasid ja telefone.

Tartumaal Nõelas oli noorim talguline 1-kuune.

Viljandi vallas, Vardjal on talgutoit suisa viikingite ajast. Talgulised teevad ühepajatoitu 1200 aasta taguse retsepti järgi.

Rakvere vallas, Lepna alevikus anti ära kogutud vanarauda nii palju, et saadud raha eest kaetakse talgulistele toidulaud.

Muhus pidi olema täna parim talguilm, plaanitakse isegi ujuma minna. Ida-Virumaal küll sajab, aga hakkajad talguhunte see ei sega ja talgutööd ikka käivad täie hooga.

Aegviidus juba asuti talgusuppi sööma, sest tööd kõik ära tehtud.

Talgurehkendused: Saue vallas, Ellamaal on talguliste vanuste vahe 80 aastat, vanim töökäsi on 84-aastat ja noorim nelja-aastane. 

Ida-Virumaale Kukrusele tehakse teatrimaja.

Talgutervis: Harjumaal, Padisel hakkavad seljad väsima, kuid talgulistele on olamas professionaalne mudija. 

Pärnumaa Tammetõru talu postkastitalgud kasvasid välja postkasti ja välisukse talguteks, nimelt maja välisuks saab ilusad Karuse kihelkonna triibud, mis sobituvad ka postkastialusega.

Pärnumaal, Kause külas leiti tõeline tänutunne. Tänati talgulisi, korraldajaid, Selverit kinkekaardi eest, et töötegijatele süüa osta, ja kõigile talgujuhtidele saadetud kihelkonnavärvide raamatu üle oldi väga rõõmsad. Süda soe ja talgud tehtud!

Lääne-Nigula vallas, Taeblas sai kuuri lammutamisel talgutoidu kätte ka kass, kes leidis hiirepesa.

Selleaastane talguteadus on kihelkonnavärvide triipude mõõtkava paika saamine.

Kihelkonnavärvidesse saavad täna paljud bussipeatused ja postkastid. Võrumaal, Vana-Vastselinna postkastid on nüüd kirevas kuues.

Harjumaal, Sakus leiti metsast mürsk. Kutsuti Päästeamet, kes viis mürsu minema ja kiitis leidjaid kiire ja õige reageerimise eest.

Läänemaal Haapsalus koristatakse metsaalust Ungru kivisillast prügimäeni, kus on kahjuks väga palju prügi. Leiti ka pisike „anakonda“ mis lähemal vaatlusel osutus siiski paksuks kummist tihendiks.

Tallinnas sukelduti talgutöösse: Admiraliteedi basseinist toodi välja 20 ostukäru ja sissesõidu keelumärk.

Pärnus sai mees käe valgeks: värskelt valgeks värvitud käsipuust haaras kinni talguline.

Talgumoto Lääneranna vallast: „Tahtsime hästi, aga tuli veel paremini!“

Tartumaale Palumäele on kogunenud rahvusvaheline üliõpilaste seltskond. Talgulisi on Hiinast, Itaaliast ja Indiast. Talgulistele pakutakse Vana-Eesti talgusuppi.  

Kanepi kiriku altar puhastatakse täna ära ja ka aed saab korda. 

Mulgi vallas, Põldes on julged talguhundid, ainult üks kardab konni ja loomulikult konnaga ta ka kohtus.

Tallinna lasteaias Kikas leiti, et talguid on nii tore pidada, et teevad seda nüüd nädala aega järjest. Alguses saavad vedama ja siis ei saa enam üldse pidama! 

Talgutel langevad asjad ikka kokku. Jõgevamaal, Luual langes teele haruldane hall pähklipuu just talgupäeval, kui on olemas kõik tehnika ja inimesed, et tee vabastada.

Loomad on lahti! Tartumaal, Kambja valda, Paali külla tuli talgutele terve Karlova kooli 2. klass. Linnalastele näitamiseks on renditud kanad, murule jooksma lasti ka kohalikud küülikud.

Harjumaal, Leholas teeb suurele talguseltskonnale supi tipp-kokk. 

Lõuna-Eestis Elvas, Vehendis pakutakse kohalikku gurmeed ehk kärutädiputru, kukeseenepirukaid, pubertit ja rabarberikiselli. Nämm! 

Pärnus ütlesid talgulised, et prügi on sel aastal vähem.  Abiks on ka neli koera. Suppi saavad kõik abilised!

Talgulegend ja kaitseväe kolonel Helme Braun (76 a) sõidab juba mitmendat aastat talgupäeval ATV-ga mööda sõiduteid ja korjab üles kõik leitud prügi. Silmad lahti Rapla vallas liikudes, kindlasti soovige jõudu!

Tartumaal, Kambja vallast leiti kolm abivalmis soomlast, kes puhkeala rajamisel käe külge panid. Kosutuseks pakutakse põdralihapirukaid.

Pärnus talgutele kohale tulnud inimesed, kes ei plaaninud täna küll tööd teha, leidsid, et ega südametunnistus enam talgutöölt minema ei luba minna. Tule talgutele, leiad rahuliku ööune!

Harjumaal, Ohtu külas keedavad talgusupi jahimehed. 

Tartumaal, Nõo vallas teavad talgulised, kuidas Teeme Ära talgupäeva tähistada: pärast tööd on plaanis pidulik õhtusöök.

Tallinna loomaaias on külastajatel täna palju põnevat vaadata. Ligi 30 talgulist teevad suurtest vanadest rehvidest elevantidele mänguasju. Pidi olema raske töö. Lapsed meisterdavad väiksemaid mänguasju loomaaia kiskjatele. Pilte näeb loomaaia kodulehelt.

Kihelkonna värvid annavad talgupäevale värvi. Ida-Virumaal, Lüganuselt öeldi, et pink valmis, triibud peale.

Talgustaabis Tartus on talgute läbi helistamisel abiks ka president Kersti Kaljulaid.

Harjumaal, Saue linnast öeldi, et ühel pool käib sõda, teisel pool talgud: „siilikesed“ jooksevad ringi.

Tallinnas Kassisabal tehti juba korda Marie Underi sünnipaik, kuhu pannakse ka mälestuspink.

Talgušikk: Tapa linnast leiti komplekt meeste lipse.

Hiiumaal on jõudnud kätte suvi! Prouad lubasid lisaks särgile varsti seljast visata ka püksid.

Harjumaal, Viimsis leiti Jasmiini teel leiti prügihunnikust üksik õitsev nartsiss. 

Haapsalus saavad talgulised karastava kogemuse. Kuna talgujuht on talisupleja said kõik soovituse võtta ühes ujumisriided, et üks jahe kosutus pärast talguid ära teha.

Läänemaal, Herjavas leiti metsast tolmuimeja ja süüakse kilupirukaid.

Appi! Haapsalus on vaja abilist, kes oskaks oksapurustaja käima panna. Hiljem täiendatud: oksapurustaja saadi tööle

Harjumaal Aruvallas pakutakse talgulisetele ausat mulgi rahvustoitu.

Võrumaal Roosiku külas ja Tsoorus on jõud ühendanud Siil ja Teeme Ära, tegutsevad talgulised ja kaitseväelased koos.  

Harjumaal, Kernus on korraldatud talguid juba kümme aastat. Täna leidsid , et prügi on ikka iga aasta vähemaks jäänud.

Talguüllatus talgustaabist Tartust: üks tubli abiline just napsati sõbrannade poolt ära, sest täna on tema tüdrukute õhtu. Rõõmsat tähistamist!

Uudised aastast 1880! Harjumaal, Pikaveres rajasid 1. mail talgulised Pikavere mõisa juurde väliköögi. Mõisa abihoone koristajad leidsid hästi säilinud ja loetava ajalehe „Sakala“ aastast 1880.


Läänemaal, Salajõe maastikukaitseala Tiberna allikanõos avastasid talgulised suurema allika kõrvalt oksarisu seest ühe tõelise salajase jõe ehk väiksema allikapoja. 


Raplamaal, Varbola
lasteaia puitaed on nüüd Nissi kihelkonna värvides, koolibuss ja mänguväljak tuunitud ning mängumajal uus katus. Talgulised leidsid koostegemise rõõmu ja tunde, et meid märgatakse teiste seas. Väike kolmeaastane talguline leidis aga endale krooksuva sõbra. 


Läänemaale Ridalasse rajatavasse õunaaeda takistab jäneste ja kitsede pealetungi nüüd kihelkonna värvides aed.

Saaremaal, Maasi ordulinnuse talgutele oli kutse saanud ka ilmataat, kes talgulisi imekauni tööilmaga kostitas: tuul puhus õigelt poolt maalt merele, rahe- ja vihmasadu algas alles siis kui talgulised olid ilusasti koju jõudnud.