Maailmakoristuspäev

15. septembril toimub maailma suurim kodanikualgatus Maailmakoristuspäev ehk World Cleanup Day, mis on alguse saanud Eestist ja mida juhitakse sel päeval Eestist. Meie eestvedamisel hakkavad ühel ja samal päeval maakera puhtamaks koristama korraga 150 riiki.

Üleilmne koristuspäev teeb koos päikesega planeedile tiiru peale – algab hommikul Uus-Meremaal ning lõpeb 30 tundi hiljem Hawaiil. Eesti koristustalgud algavad 15. septembri hommikul kell 10. Kogu koristusaktsiooni saab jälgida Maailmakoristuspäeva kodulehelt www.worldcleanupday.org ja www.err.ee, aga ka Facebookis ja YouTube’s 24 tundi vältava otsesaate vahendusel.

Maailma ajaloo suurimast kodanikualgatusest on võimalik osa võtta ka igal eestlasel. Koristustalgutele registreerimiseks tuleb minna Maailmakoristuspäeva Eesti kodulehele www.maailmakoristus.ee ning valida endale koristuspunkt. Spetsiaalsel registreerimisplatvormil on üle Eesti välja toodud koristuspiirkonnad, millega liituda. Nende seast on võimalik valida endale lähim või sobivaim. Registreerimine on vajalik, et iga koht saaks piisava hulga abikäsi ning kõik prügistatud paigad kenasti kaetud. Registreerida saab nii eraisiku, organisatsiooni kui sõpruskonnana.

Prügi jõudmise jäätmejaama korraldab maaomanik, kelle territooriumilt prügi koristatakse. Maailmakoristuspäeva suurimad partnerid on RMK, Maanteeamet ning kõik kohalikud omavalitsused, kes on oma toetust Maailmakoristuspäevale moel või teisel kinnitanud. Lisaks on oma õla on alla pannud paljud ettevõtted ja riigiasutused, kes toetavad nii Maailmakoristuse eesmärke ning mõtteviisi kui ka tulevad ja aitavad Eesti looduse 15. septembril puhtaks kraamida.

Sellegipoolest on Maailmakoristuspäeva õnnestumiseks vaja veel mitmeid abikäsi, ennekõike otsime keskkonnast hoolivaid aktiivseid vabatahtlikke, kes sooviksid hakata koristuspaikadetalgujuhtideks. Talgujuht peaks olema valmis võtma ühe koristusala oma hoole alla ning olema seal Maailmakoristuspäeva Eesti meeskonna ning koristajate peamiseks kontaktisikuks. Ülesanne pole midagi kaelamurdvat, ent on äärmiselt oluline! Töö hõlmab endas mõned tunnid ettevalmistavaid tegevusi enne koristuspäeva ning aktiivset tegevuste koordineerimist koristuspäeval kohapeal. Talgujuhiks on võimalik hakata Maailmakoristuspäeva registreerimisplatvormil ise, otse konkreetsele talgude registreerudes või saates kirja aadressile talgud@maailmakoristus.ee. Vaata lähemalt: www.maailmakoristus.ee/hakka-talgujuhiks.

Ka on veel puudu neli maakondlikku koordinaatorit: Valgamaal, Lääne-Virumaal, Raplamaal ja Tallinnas. Maakondlikul koordinaatoril on kolm peamist rolli. Tema on peamiseks kontaktiks kohaliku omavalitsuse ning sealse keskkonnaspetsialisti jaoks. Maakondlik koordinaator haldab infot selle kohta, kuhu on vaja minna prügi koristama, samuti aitavad maakondlikud koordinaatorid leida igale koristuspunktile talgujuhid. Kolmandaks jagavad nad vajalikku infot kohalikele inimestele, kes soovivad tulla koristama või on muul viisil koristamisest huvitatud.

Koristuspäev saab teoks koostöös EV100, kohalike omavalitsuste, Riigimetsa Majandamise Keskuse, Maanteeameti, maaomanike, jäätmekäitlusettevõtete, heade toetajate, sadade vabatahtlike, partnerite ja tuhandete puhtast loodusest hoolivate Eesti inimestega. Maailmakoristuspäev on Eesti suurim juubelikingitus maailmale.

 

Mida sina saaksid teha, et 15. septembril toimuv maailmakoristuspäev õnnestuks:

— Jälgi Maailmakoristuspäeva kanaleid Facebookis, Instagramis ja Twitteris ning jaga infot oma sõpradele nii Eestis kui välismaal.

— Liitu koristusaktsiooniga, kas Eestis või välismaal.

— Jaga oma kogemusi videote või fotode vahendusel kasutades #maailmakoristuspäev#maailmakoristus #viisteistseptember #worldcleanupday #ev100 teemaviiteid.

— Liitu maailma suurima kodanikuaktsiooni vabatahtlike meeskonnaga, oodatud on juhtimis-, organiseerimis-  ja sotsiaalmeedia oskusega inimesed.

 

 

Lisainfo:

Maailmakoristuspäev Eestis: www.maailmakoristus.ee

Rahvusvaheline World Cleanup Day: www.worldcleanupday.org----------------

15. septembril 2018 leiab aset maailma ajaloo suurim kodanikualgatus, Teeme Ära Maailmakoristuse suurim algatus Maailmakoristuspäev, mil miljonid vabatahtlikud tulevad ühiselt üle maailma koristama, et otsustavalt vastu astuda maailma üha kiirenevale prügistumisele.

2017. aasta lõpuks olid osalemisest teatanud juba 116 riiki, kes kõik on võtnud endale eesmärgiks kaasata koristusse vähemalt 5% oma elanikkonnast. Iga riik vastutab oma projekti elluviimise ja rahastamise eest ise.

Maailmakoristus on välja kasvanud Teeme Ära 2008. aasta üleriigilisest koristusaktsioonist, kui 50 000 eestimaalast vaid viie tunniga kogu riigi prügist puhtaks koristasid. Teeme Ära egiidi all on praeguseks oma kodupaiku koristanud enam kui 20 miljonit inimest üle maailma.

Tänaseks on Teeme Ära kasvanud Eesti suurimaks ja mõjukaimaks rahvusvaheliseks liikumiseks. Teeme Ära Sihtasutus on üks ÜRO Keskkonnaprogrammi akrediteeritud partneritest. 2017. aastal pälvis Teeme Ära Euroopa Parlamendi Euroopa Kodaniku auhinna.

Teeme Ära pole pelgalt prügi koristamine. Teeme Ära rahvusvahelise liikumise sihiks on maailma kogukonna ühendamine, teadlikkuse tõstmine ja tõelise muutuse tekitamine, et saavutada lõplik eesmärk – puhas ja terve planeet, mis on kingitus meile kõigile.

Teeme Ära Maailmakoristust toetavad Eesti Välisministeerium (arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest), Keskkonnaministeerium, Eesti 100, EuroPark, DHL Estonia, PricewaterhouseCoopers, Lux Express, Kolm Lõvi, Ülemiste City, Excellent Business Solutions, Infovara, Qlik, Microsoft, Pipedrive, QUALITANCE. Üleilmse partnerluse koalitsiooni kuuluvad Teeme Ära SA, ISWA, JCI ja BBDO Zavod.

Kui soovid samuti selle ajaloolise kingituse tegemises kaasa lüüa, siis selleks on mitmeid võimalusi:

  1. Levita sõna nii Eestis kui ka oma välismaa sõprade seas. Kutsu neid osalema nii koristusaktsioonis kui kogu eelneva aasta jooksul toimuvas prügi kaardistamises

  2. Kaardista prügi igal pool, kus sa liigud. Lae alla äpp ja vaata lühikest juhendit: https://worldcleanupday.org/map-it/

  3. Panusta partnerina. Teeme Ära Maailmakoristus sünnib ainult tänu partneritele, kes teevad vabatahtlikele koristuspäeva võimalikuks. Võta ühendust Teeme ära Maailmakoristuse partnerlustiimiga: https://www.letsdoitworld.org/contact-team/partnership-finance/

  4. Kaalu osalemist Teeme Ära Maailmakoristuse peakontori tegevustes. Toimkonna töös oodatakse osalema eelkõige häid spetsialiste IT, partnerluse, turunduse, kommunikatsiooni, rahvusvahelise suhtluse, finantsjuhtimise ja teiste tegevuste raames.

  5. Osale Eesti või mõne teise riigi koristuspäeval.


Külasta Maailmakoristuse kodulehte www.letsdoitworld.org ja www.worldcleanupday.org

Ole sõber ka Maailmakoristuse Facebooki lehega: facebook.com/letsdoitworld